Jak przygotować dziecko do pobytu w żłobku?

Jak przygotować dziecko do pobytu w żłobku?

Dziecko w żłobku – obawy rodziców

Kochani Rodzice! Wiemy, jak ważne i trudne są pierwsze dni Dzieci w żłobku. Staramy się jak najbardziej zminimalizować stres, który towarzyszy Wam i Dziecku. Tylko dzięki Waszej i naszej współpracy jesteśmy w stanie „bezboleśnie” wprowadzić Dziecko w żłobkowy świat.

Decyzja o oddaniu Dziecka do żłobka z różnorakimi wątpliwościami. Najczęściej spotykamy się z następującymi pytaniami:

Czy moje dziecko odnajdzie się w nowym środowisku?
Czy odnajdzie się w dużej grupie dzieci?
Czy zaakceptuje nowy plan dnia?
Czy polubi żłobek, nowych kolegów i ciocie?
Czy poradzi sobie z brakiem mojej obecności?
Jako doświadczone opiekunki staramy się pomóc przejść ten trudny etap zarówno dzieciom oraz ich rodzicom.

 

Adaptacja to proces przystosowywania się do nowej sytuacji

W każdym przypadku przebiega ona zupełnie inaczej. U każdego dziecka wzbudza ona spore emocje, zmiana otoczenia może powodować u dziecka lęk przed nieznanym. Dzieci swoje emocje, zwłaszcza negatywne, przekazują za pomocą płaczu. Należy się na to przygotować, a przede wszystkim przygotować dziecko, by jak najbardziej zminimalizować jego strach.

Przygotowanie Maluszka powinno rozpocząć się już na kilka tygodni przed pierwszym dniem
w żłobku. Służą temu m. in. odpowiednie książeczki, sprawdzi się tutaj seria przygód małego żółwia Franklina. Pomocne będzie również przestawianie Dziecka, już w domu, na żłobkowy plan dnia, co ułatwi znaczenie przystosowanie się. Pamiętajmy, że istnieje możliwość wcześniejszych godzin adaptacyjnych, podczas których Dziecko stopniowo, wpierw na krótki czas, będzie mogło zostać bez rodzica.

Ważne jest również, by wzbudzić u Dziecka pozytywne nastawienie do żłobka i opiekunek, tłumacząc mu, że w „żłobku jest fajnie”. Postawa rodzica wobec nowej sytuacji jest ważna, ponieważ dziecko potrafi odbierać nasze negatywne emocje i z nimi sobie nie poradzić, reagując np. lękiem, płaczem, niepewnością.

 

Pierwsze i kolejne dni w żłobku

Bardzo ważne jest pożegnanie z Dzieckiem. Powinno być krótkie i czułe, ponieważ przedłużanie rozstania może budzić jeszcze większy niepokój u Dziecka. Niektóre Dzieci mogą sygnalizować swoje niezadowolenie płaczem, ponieważ wiedzą, że płacz może spowodować, że rodzic zostanie z nim dłużej. W takiej sytuacji ważne jest, by dać możliwość uspokojenia pociechy opiekunce, dlatego że pozwoli to na nawiązanie więzi pomiędzy nią, a dzieckiem.

Polecamy również, by mówić dzieciom prawdę, czyli np. „wrócę po ciebie po obiadku”. Unikajmy sformułowań typu „wrócę po ciebie za chwilę”, ważne jest, by dotrzymywać złożonej obietnicy.

U każdego z nas zmiana otoczenia, np. zmiana pracy, powoduje stres i niepokój, dorośli mają możliwość radzenia sobie ze swoimi emocjami. Musimy pamiętać, że najbardziej naturalną reakcją dziecka jest płacz, ponieważ w taki sposób radzi ono sobie z nagromadzonymi negatywnymi emocjami.

Z naszej strony obiecujemy, że pomożemy, jak umiemy ułatwić ten trudny czas 🙂

pozdrawiamy, Wasze Ciocie!