Rozwój motoryki dziecka

Rozwój motoryki dziecka

Rozwój motoryki dziecka rozpoczyna się już w życiu płodowym. Występuje on znacznie wcześniej, niż przyszła mama odczuje pierwsze ruchy dziecka. W tym czasie porusza już ono rączkami, nóżkami, obraca się, zamyka i otwiera oczy, a nawet układa się w swojej ulubionej pozycji. Po narodzinach wydaje nam się, że maleństwo jest bardzo kruche i delikatne. Myślimy, że maluszek jest zupełnie bezradny. To jednak błędne wyobrażenie. Jeśli tylko stworzymy dziecku sprzyjające, swobodne warunki oraz nie będziemy mu „przeszkadzać”, dziecko będzie w beztroskim pocie czoła pracować nad swoim rozwojem.

 

Jak powinien przebiegać rozwój dziecka?

Rodzice często szukają wiadomości na temat rozwoju dziecka w książkach, na forach, w artykułach czy publikacjach. Pojawiają się tam wszelkiego rodzaju tabele norm i wytyczne, co dziecko „powinno” robić w danym miesiącu życia. Należy pamiętać, że rozwój motoryki dziecka jest sprawą indywidualną i przebiega w różnym, własnym tempie, dlatego nie należy martwić się, jeżeli nasza pociecha rozwija się wolniej lub szybciej niż sugerują to statystyki.

Grupa wiekowa w żłobku jest mocno zróżnicowana. Przekłada się to różne etapy rozwoju dzieci. Pracujemy zarówno z raczkującymi maluszkami, które mają jeszcze przed sobą pierwszy, samodzielny krok, jak i z pełnymi energii, biegającymi dwulatkami. W takiej grupie rozwój, zwłaszcza młodszych dzieci, możne znacznie przyśpieszyć. Przebywanie wśród chodzących rówieśników sprzyja poprawie motoryki oraz motywuje do śmielszych prób stawiania pierwszych kroków. Ten czas u dziecka możemy wspierać stwarzając mu warunki dużej swobody ruchowej, tzw. „dywanowanie” oraz pozwolić dziecku na samodzielność. Jeśli malec upadnie dajemy mu chwilę, żeby mógł sam wstać i wrócić do zabawy.

 

Rozwój motoryczny dziecka a zajęcia prowadzone w żłobku.

Z naszej strony – opiekunek w żłobku staramy się urozmaicić ten etap rozwoju poprzez zabawę, a zwłaszcza taniec. Maluszki uwielbiają muzykę. Podczas tej przyjemnej aktywności fizycznej, możemy przemycić wiele istotnych praktyk. Podskoki, obroty, ruchy rączkami i nóżkami, tupanie, machanie, klaskanie, a nawet delikatne kręcenie głową korzystnie wpływa na rozwój dużej motoryki. Podobnie działają zabawy na dywanie. Siedzenie, leżenie, pełzanie, czworakowanie, turlanie się, przewracanie się z boku na bok, to z kolei kształtowanie czucia głębokiego oraz położenia swojego ciała względem przestrzeni. Te aspekty są niezwykle ważne w rozwoju równowagi, gibkości i zwinności u dzieci. Te pierwsze pozytywne wzorce, w które wdrożymy dzieci będą miały swoje odzwierciedlenie w jego późniejszym rozwoju.

Pamiętajmy jednak, to przede wszystkim zabawa i śmiech. Nic tak nie rozwija, jak radość i beztroska 🙂